Jak zabránit přehřátí telefonu a počítače v letním horku - bezajtaka.cz

Jak zabránit přehřátí telefonu a počítače v letním horku

10 základních pravidel, jak ochránit elektroniku před přehříváním.

Nepodceňujte sílu letního slunce a chraňte před ním i svá elektronická zařízení. Velké horko nedělá dobře zejména jejich bateriím. Přehřívání v lepším případě způsobí ztrátu výkonu, v tom horším může poškodit baterii a výjimečné nejsou ani situace, kdy dojde k nevratnému poškození celého přístroje.

1. Nedávejte elektroniku na přímé slunce

Kromě baterie trpí přímými slunečními paprsky i displej, proto nechávejte svůj telefon i počítač vždy ve stínu. Zejména nebezpečná kombinace je nabíjení na slunci, při kterém se přístroj zahřívá ještě více a reálně hrozí i jeho vznícení.

2. Pokládejte počítač i telefon na bezpečný povrch

Vzhledem k přehřívání jsou bezpečnými povrchy světlé a pevné plochy z materiálů, které se méně zahřívají a odvádí teplo. Opravdu špatný nápad by byl položit si v létě telefon na černý, kovový stolek nebo notebook na plážovou deku.

3. Nenechávejte žádné zařízení s baterií v autě

Letní rozžhavené auto je noční můrou každého telefonu i notebooku. Nebezpečí nehrozí jen v zaparkovaném autě, ale pozor si dávejte i za jízdy. Pokud máte telefon s navigací položený na palubní desce zapojený v nabíječce, kontrolujte průběžně jeho teplotu.

4. Používejte podložky a držáky pro lepší chlazení

Horko v místnosti můžete vyřešit například pořízením chladící podložky pod notebook, která výrazně pomůže snížit jeho provozní teplotu a zabrání přehřívání. Při nižších teplotách postačí mít počítač na pevné desce, případně ho podložit držákem či stojanem a zlepšit tak jeho odvětrávání.

Pro mobilní telefony se nám osvědčil například držák do auta ve větrací mřížce. I při slunečném počasí dokáže chladný proud vzduchu udržet telefon v optimální teplotě.

5. Vyndejte telefon z ochranného obalu

Kryt telefonu je další vrstva, která brání odvodu tepla a zvyšuje riziko přehřátí. Pokud se telefon přehřívá, doporučujeme ho alespoň při nabíjení z obalu vyndat a položit na stinné místo.

6. V horku zařízení zbytečně nepřetěžujte

Každá spuštěná aplikace telefon zahřívá, proto nechte puštěné jen ty nejnutnější. Nejvíce telefon zahřívají graficky náročné hry, ale třeba také úprava fotografií či videí nebo spuštěná navigace. Když telefon zrovna nepoužíváte, vypněte si i mobilní data a GPS.

7. Nenechávejte telefon a notebook v nabíječce

Li-ion bateriím nejvíce svědčí, pokud je udržujete nabité mezi 20 a 80 %. Zejména v letních měsících nepřebíjejte telefon ani počítač a nenechávejte je v nabíječce déle než je nutné. Zejména rychlonabíjení produkuje velké množství tepla a v kombinaci s horkým počasím může napáchat škody.

8. Přenášejte každé zařízení odděleně

Pokud přenášíte elektronická  zařízení v tašce nebo jiném zavazadle, dejte je do oddělených kapes, aby se od sebe ještě více nezahřívala. Rozhodně také nenechávejte jednotlivá zařízení připojená k sobě kabelem. Přehřátý telefon připojený k powerbance může nadělat velkou neplechu.

9. Kontrolujte teplotu

Optimální teplota baterie v telefonu se pohybuje někde mezi 10-40 stupni Celsia. Nainstalujte si do telefonu aplikaci, která vám bude hlídat teplotu a stav baterie a upozorní vás na překročení teplotního limitu. Nejenže tím ochráníte telefon před přehřátím, ale udržováním optimální teploty můžete zpomalit proces stárnutí baterie a prodloužit její životnost.

10. Udržujte zařízení v čistotě

Toto doporučení se týká zejména počítačů. Jednou za čas je potřeba je pořádně vyčistit od prachu a drobných nečistot. Při přehřátí jsou to právě tyto drobné částečky, které brání odvodu tepla a v extrémním případě mohou zapříčinit vzplanutí.

Chcete doporučit dobrou aplikaci na sledování teploty baterie, případně pomoct s jejím nastavením?

Přehřál se vám telefon či počítač a potřebujete poradit s výběrem nového?

Ke stažení

Profesionální informatika
do domácností a menších
firem.

Profesionální informatika do domácností a menších firem.

Copyright © 2020 bezajtaka.cz